Afacan entdecken
close
Uzaklar


Afacan, tarihi açıdan son derece zengin bir yörede yer almakta olup, bu bölgede ikibin seneyi aşkın bir süredir yerleşik insanların izlerine sıkça rastlayabilirsiniz.

Yukarıda söz ettiğimiz yerlerden biraz daha uzaklara gittiğinizde, geleneksel yaşamın hala sürdüğü ilginç köyler, küçüklü büyüklü ilçeler, geniş kumsallar, nehirler, hayranlık verici bir doğanın içinde yer alan tarihi mekanlar çıkar karşınıza.


Çevredeki yerleşim merkezleri:

Yenişakran, Afacan’ın üç kilometre güneyinde, Çanakkale – İzmir karayolunun üzerinde yer alan, şirin bir beldedir. 1949 yılında açılan bir kahvenin ardından 1955 yılından başlayarak ilk konutlar yapılmıştır. Beldede dükkanlar, lokantalar, çay bahçeleri ve kahveler, ilginç eşyaların sergilendiği bir kolleksiyon evi, bir futbol sahası, bir dere, halka açık geniş kum plaj ve zaman zaman canlı müzik de yapılan bir lokal bulunur. Cuma günleri pazar kurulur. Afacan’dan Yenişakran’a yürüyerek bile ulaşabilirsiniz ama taksiyle ulaşmak da pahalı değildir.

16 kilometre kuzeybatıdaki Çandarlı, sevimli lokantaları, küçük dükkanları, tarihi kalesi, kafe ve barları ile hoş ve sakin bir balıkçı ve tatil beldesidir. Cuma günleri tam gün açık olan pazarı vardır.

Afacan’ın 17 kilometre güneyinde yer alan Aliağa, en yakın büyük ilçedir. Petrol rafinerisi, demir-çelik fabrikaları ve limanıyla bir endüstri kentidir. Aliağa, bir ilçede bulunan tüm kamu ve özel kuruluşlara ve alışveriş olanaklarına sahiptir. Cumartesi günleri pazar kurulur. Aliağa, antik Kyme (Aeolis) kentinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Yakın çevresinde çok güzel bir şelale vardır. Buraya yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonrasında uzun bir yol katederek ulaşabilirsiniz. Bir kuş parkı ve bazı antik kalıntılar vardır. 2011'de hizmete giren ve İzmir Havalimanı - Aliağa arasında çalışan tren, ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır.

Afacan’ın 27 kilometre kuzeydoğusundaki Bergama’dan söz edilince, öncelikle Eski Yunan ve Roma döneminin en önemli örneklerinden olan Pergamon Krallığı’nın Akropolü gelir akıllara. Antik dönemin ilk kütüphane yapılarından bir tanesi ve günümüzde Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenen meşhur Zeus sunağı da burada bulunmaktaydı. Akropolün yakınlarında, eskiden hastaların tedavi edildiği Asklepion tapınağı yer alır. Bunların yanısıra günümüzdeki Bergama yerleşimi de, eski evleri, dar ve karmaşık sokakları, küçük esnaf işletmeleri ve pazartesi günleri kurulan pazarıyla görülmeye değer sevimli bir ilçedir.

Turistik birer merkez olan Foça ve Yenifoça da kolay ulaşılabilecek mesafededir (50 km).

Yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki büyük kent zmir’e çevre ilçelerden kalkıp ana caddeden geçen otobüslerle gidilebilir. Aliağa’dan İzmir merkeze trenle gidebilirsiniz. Tren istasyonuna gitmek için sahil yolundan giden minibüsleri kullanabilirsiniz.


Gezileriniz İçin:

Tarihi ve turistik yerlere yapacağınız geziler için Afacan yönetimi size danışmanlık yapacaktır. Yakın çevredeki köyler, demir-çelik fabrikası, taşocağı, seramik fabrikası ile uzaktaki ekolojik tarım işletmesine geziler düzenleyebiliriz. Ayrıca isterseniz okullar ya da başka kuruluşlarla kardeş okul, AB projelerinde ortaklık gibi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabiliriz. Bu tür isteklerinizi bize önceden haber vermeniz gereklidir.


Ulaşım:

Afacan yönetimi gerek bireysel gerekse grup ulaşımlarınız için taksi, minibüs, midibüs ve otobüs sağlayabilir. Birlikte çalıştığımız yerel sürücüler nazik, güler yüzlü ve gruplarla yolculuk yapmaya alışıktırlar. Her ne kadar yalnızca Türkçe konuşurlarsa gidilen yerlerde gruplara yardımcı olurlar, yöre hakkında bilgi verebilirler. Fiyatları lütfen büromuzdan sorunuz.

İzmir,Aliağa, Çandarlı, Dikili, Bergama'ya gitmek için ana caddeden geçen minibüs ve otobüslerden yararlanabilirsiniz.