Afacan entdecken
close
Yakın Çevre Gezileri


Deniz kıyısından güneye gittiğinizde komşu tatil konutlarına varırsınız. Eğer yola deniz kıyısından devam etmek isterseniz tatil sitesinin etrafını çevreliyen çitleri boyunca yürümek ve kumsalın üstünde kalan dar, dikenli yolu göze almak zorundasınız. Bir süre sonra varacağınız asvalt kara yolunu takip ederseniz zeytinlikler ve tatil konutları arasından önce bir lokantaya daha sonra yaklaşık 6 km uzakta ki Yenişakran´a ulaşabilirsiniz. Eğer yüz metre ileride sağa döndüğünüzde (otların arasında pek gözükmeyen) küçük patika yol ana yola paralel evlerin arkasından sizi deniz kenarına götürecektir

Afacanın yaklaşık 100 m kuzeyinde küçük bir çay bahçesi ve büfe bulacaksınız. Buradan dondurma ve benzeri şeyler satın alınabilir. Çay içilebilir yada çeverdeki tatil konutlarının sakinleriyle birlikte televizyondan maç izleyebilirsiniz. Yol üzerindeki benzin istasyonundan ya da 3 km uzaktaki Yenişakran´dan alışveriş edebilirsiniz.

Deniz kıyısından kuzeye doğru yürümeyi sürdürürseniz son binayı geçtikten hemen sonra suyu denize dökülen bir ılık, tatlısu deresi ile karşılaşacaksınız. Hemen arkasında Çandarlı´daki yeni konteyner limanı inşası için en yakın taş ocağından gemiyle taş taşınmaktadır. Bu nedenle 2011 de. yeni bir dalgakıran inşa edilmiştir. Dalgakırandan Sakar Dağı eteklerindeki taş ocağına giden yola yeni bir altgeçit yapılmaktadır. Bu yol sizi bizim beyaz „Dağ Evine“ kadar götürür.

Setin arkasında görünümü güzel olmasa da bir balık çiftliği var. Ama bir de oldukça ilginç bir kalıntı var. Bir yerleşke ya da fabrika binası olabilir.

Sahil yolunun diğer tarafındaki geniş yolda, ya da arnavut taşlarıyla döşenmiş eski yoldan zeytin ağaçları arasında yürüyebilirsiniz.

Yol tariflerini ve fotoğrafları pdf dosyasında hazırladık. Gezilecek yerleri önceden görebilmeniz için harita üzerinde işaretledik. Görmek için tıklayınız:
Dikkat: Hava sıcaklığı genelde çok yüksek olacağı için, yürüyüşlerde yanınıza mutlaka içme suyu almanız gerekir. Yol boyunca rastlayacağınız çeşmelerin suyunu içmek bazen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çevrede başıboş gezen çok sayıda köpekle karşılaşabilirsiniz. Sizi rahatsız ederlerse, yere eğilip bir taş alırmış gibi yapmanız tavsiye olunur ancak bunun garantisi yoktur. Bu nedenle uzaktan gördüğünüzde yolunuzu değiştirmelisiniz.

Yakın çevre resimleri için tıklayınız.